гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Бакпосів на грибкову флору з визнач. 42 видів і чутливістю до антимікотиків

clock icon Термін виконання: 6 дн.
1390 грн

Діагностичний напрямок

Запальні захворювання органів малого тазу

Загальна характеристика

Мікози - захворювання, що спричиняються різними видами грибів (патогенними та умовно-патогенними). Потрапляння грибів в організм хазяїна відбувається інгаляційним, аліментарним або транскутанним шляхом. Взначають дві основні групи мікозів - поверхневі та глибокі. При поверхневих мікозах (дерматомікозах, дерматофітіях) патологічний процес локалізується переважно в шкірі та її придатках (волосся, нігті), при глибоких - внутрішні органи та системи (дихальна, травна, сечостатева). Мікози, спричинені дріжджоподібною грибковою флорою - грибкові захворювання, переважно вражаючі шкіру та слизові оболонки, рідше внутрішні органи. Незалежно від особливостей зараження необхідною умовою виникнення захворювання у всіх випадках є наявність передумовних факторів, які сприяють порушенню нормального фізіологічного захисту шкіри та слизових оболонок або знижують загальну реактивність організму, насамперед захворювання, які призводять до розвитку імунодефіциту.
Ураження сечостатевої системи у чоловіків проявляється запаленням статевого члену, можливий кандидозний уретрит та цистит. У жінок розвивається ураження зовнішніх статевих органів та піхви. Без своєчасного лікування мікози приймають хронічний перебіг з рецидивуючим характером.
Дріджоподібні гриби роду Candida найбільш типові представники умовно-патогенної флори. Генетично закладені в них фактори патогенності та вірулентності залишаються прихованими при нормальному функціонуванні організму людини, що є умовою асимптомного, сапрофітного існування цих грибів на слизових оболонках ротової порожнини, шлунково-кишкового тракту та піхви у багатьох здорових людей. Наявність факторів патогенності у грибів роду Candida доведено як клінічними так і експериментальними дослідженнями. Серед багаточисельних видів грибів роду Candida за певних умов найбільшою патогенність та вірулентність має Candida albicans.
Основними збудниками кандидамікозів є С. albicans, C. parapsilosis, C.tropicalis, C. glabrata, C. krusei. Значно рідше виявляють C. lusitaniae, C. guilliermondii, C. rugosa. Незважаючи на те, що найбільш розповсюдженим збудником залишається С. albicans, за останні 15-20 років відмічено збільшення кількості інфекцій, спричинених C.tropicalis,C. parapsilosis, C. glabrata та C. krusei.
Лабораторна діагностика ускладнена тим, що структура грибів значно змінюється в залежності від умов культивування (середовища, температури, доступ повітря), з чим пов'язана здатність грибка переходити від паразитарної форми до сапрофітної. В практичній роботі визначення виду збудника та чутливість до антимікотиків слід проводити у хворих зі всіма варіантами інвазивного кандидозу, тобто при виявленні Candida spp. в будь-якому стерильному в нормі біосубстраті, а також при рецидивуючому перебігу та/або резистентності поверхневого кандидозу до стандартної антимікотичної терапії.

Показання для призначення

1. Підозра на грибкову інфекцію та контроль після лікування.
2.Часта зміна статевих партнерів, секс без бар'єрних контрацептивів, захворювання, які передаються статевим шляхом в анамнезі.
3. Цукровий діабет.

Маркер

Маркер наявності збудника грибкової інфекції в досліджуваному біоматеріалі

Клінічна значущість

1.Встановлення факту інфекційного процесу, зумовленого дріжджоподібною грибковою флорою (21 вид грибів роду Candida и 21 інших видів грибів): Candida - види albicans і non- albicans: krusei, glabrata, tropicalis, pelliculosa, rugosa, guillermondii, parapsilosis, norvegensis, lusitaniae, castenulata, zeylanoides, dublinensis, kefyr, boidinii, colliculosa, famata, magnoliae, sphaerica, utilis;
• Rhodotorula-rubra/mucilaginosa, minuta, glutin),
• Cryptococcus-laurentii, neoformans, uniguttulatus, albidus, humicola, terreus,
• Trichosporon - asahii, inkin, mucoides,
• Geotrichum - capitatum, klebahnii,
• Kloeckera spp., Pichia angusta, Saccharomyces cerevisiae, Kodamaea ohmeri, Prototheca wickerhamii, Sporobolomyces salmonicolor, Styephanoascus ciferrii.
2.Вибір адекватної антимікотичної котерапїї.
3.Моніторинг лікування

Склад показників:

Бак. посів матеріалу на грибкову флору з визначенням виду та чутливості

Метод: Бактеріологічний, ручний
Діапазон вимірювань: 103 - 108

Правила підготовки пацієнта

харкотиння

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалуПримітки:Перед збором харкотиння почистити зуби, прополоскати ротоглотку кип’яченою водою, сплюнути слину. Вранішню порцію харкотиння виділену при відкашлюванні зібрати в стерильний контейнер з набору, після чого за інструкцією змочити протягом 15 сек в біоматеріалі стерильний тампон Аміс широкий до максимального просякання і помістити його в пробірку з середовищем Аміс. Транспортувати в пробірці з середовищем Аміс в лабораторію протягом 72 годин при температурі +20-25°С.

Інструкція зі збору харкотиння.pdf

жовч

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів.

грудне молоко

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів.Примітки:Перед збором біоматеріалу обробити шкіру соска і ареоли 70% етиловим спиртом. Середню порцію біоматеріалу з ураженої молочної залози зцідити в стерильний контейнер, рясно просочити в біоматеріалі тампон Аміс широкий 15 секунд, помістити в транспортне середовище Аміс. Транспортувати в пробірці з середовищем Аміс в лабораторію протягом 72 години при температурі +20-25°С.

інший тип матеріалу

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу

секрет передміхурової залози (бак.посів)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):Утримуватися від статевих контактів 48 годин. За 24 години Припинити прийом антибактеріальних та антисептичних препаратів в ділянці взяття біоматеріалу. За 2 години Утримуватися від сечовипускання.

урогенітальний мазок (жіночий)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):Утримуватися від статевих контактів 24 години. За 2 години Утримуватися від сечовипускання.Важливо:Припинити прийом інтравагінальних засобів різного призначення (супозиторії, сперміциди, спринцювання, тампони, місцеві процедури та ін.) не менш, ніж за 24 години. Проходити обстеження не раніше ніж через 24 години після гінекологічного огляду, вагінального УЗД, кольпоскопії та інших інтравагінальних гінекологічних процедур.Примітки:У незайманих (virgo) та до 14 років, незалежно від наявності статевого життя, приймається тільки доставлений БМ.

нігті

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалуПримітки:Нігті повинні бути чистими і сухими. Не обробляти нігті металевою пилочкою. Зрізати не менше 2-х мм з кожного нігтя (обидві руки). Біоматеріал доставити в стерильному пластиковому контейнері з кришкою, що закручується або в паперовому конверті.

мазок із вуха

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу

мазок із язика

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу За 2 години Не вживати їжу та напої. Не чистити зуби.

мазок із носа

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу За 5 годин Припинити прийом будь-яких крапель та спреїв для носа.

мазок із рани

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу

мазок із ока

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу

зішкріб із нігтьової кишені

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу

мазок із ротоглотки

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години не палити. Припинити прийом будь-яких лікарських препаратів (загальних, місцевих) та процедур в ділянці взяття біоматеріалу. За 2 години Не вживати їжу та напої.

мазок із мигдалин

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Припинити прийом протигрибкових препаратів. За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу За 2 години Не вживати їжу та напої.

урогенітальний мазок (чоловічий)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):Утримуватися від статевих контактів 24 години. Припинити прийом антибактеріальних та антисептичних препаратів в ділянці взяття біоматеріалу. За 2 години Утримуватися від сечовипускання.

еякулят (бак.посів)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):Утримуватися від статевих контактів 48 годин. За 24 години Припинити прийом антибактеріальних та антисептичних препаратів в ділянці взяття біоматеріалу. За 2 години Утримуватися від сечовипускання. Безпосередньо перед обстеженням провести туалет зовнішніх статевих органів.Примітки:Шляхом мастурбації зібрати еякулят в стерильний контейнер в домашніх умовах, або в МЛ ДІЛА за попереднім записом (перелік відділень, доступних для взяття БМ запитуйте за телефоном: 0 800 217 887). Тампон Аміс широкий помістити в еякулят до максимального просякання (контакт з БМ 10-15 сек), просякнутий тампон помістити в гелеве середовище Аміс. Транспортувати в лабораторію протягом 72 годин при температурі +20-25°С.

Інтерференція:

  • Порушення терміну та умов доставки
  • Вживання антимікробних і, особливо, антимікотичних препаратів впливає на достовірність результату.

Інтерпретація:

  • Виявлено:
    Буде вказано вид та ступінь росту. Результати чутливості до антимікотиків будуть представлені в формі клінічної інтерпретаціі: «чутливий, стійкий , помірно-стійкий», із зазначенням мінімальної інгібуючої концентрації (МІК) кожного антимікотичного препарату, що дозволяє лікарям призначати раціональну терапію, вибрати адекватну дозу препарату. Визначення чутливості до антимікотичних препаратів тільки грибів роду Candida spp. і Cryptococcus spp ! Для інших видів чутливість не визначається (не розроблені критерії оцінки), тому в таких випадках в бланку результата вказується тільки вид в КУО/ тампон/мл. Для штамів Cryptococcus spp. чутливість до вориконазолу та ітраконазолу буде видана тільки в МІК (мг/л). В цьому випадку в бланку результатів навпроти кожного антимікотичного препарату буде вказана ТІЛЬКИ ЦИФРА без S (чутливий), I (помірно-стійкий у) и R (стійкий. )
    Не виявлено: в аналізуємому зразку біологічного матеріалу не виявлено дріжджоподібних грибів.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому