Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Ентеровіруси, РНК методом REAL TIME ПЛР

clock icon Термін виконання: 72 год.
1500 грн

Діагностичний напрямок

Інфекційне ураження організму

Загальна характеристика

Ентеровірусна інфекція – гостре інфекційнезахворювання, небезпека якого полягає на тому, що ентеровіруси вирізняютьсявисокою стійкістю в зовнішньому середовищі, здатні зберігати життєздатність уводі поверхневих водоймищ і вологому ґрунті до декількох місяців. Ентеровіруснахвороба викликається політропними ентеровірусами серед яких нараховується понад70 типів збудників. Найбільш поширені ЕСНО, Коксакі А і В, 68, 69, 70, 71 типиентеровірусів. Джерелом інфекції є хворий або носій вірусу, у якого симптомизахворювання не проявлені. Вірус виділяється з носоглотки і кишкового тракту.Механізм передачі – фекально-оральний, аспіраційний (аерозольний). Шляхипередачі – водний, контактно-побутовий, харчовий, повітряно-краплинний. Сезонністьзахворювання типова для випадків з фекально-оральним механізмом передачі, пікзахворюваності спостерігається в кінці літа — початку осені (в період зсерпня по жовтень). Симптомиентеровірусної інфекції різноманітні: захворювання може протікати у виглядісерозного менінгіту (частіше у дітей), ангіни, респіраторної інфекції (нежить,підвищення температури), кишкової інфекції (блювання, пронос).

Лабораторний аналізметодом ПЛР полягає у виявленні генетичного матеріалу (РНК) ентеровірусу, якеможливо навіть на ранніх етапах захворювання. ПЛР характеризується високоюточністю і дозволяє отримати результат в більш короткі терміни в порівнянні збільшістю інших методів, що особливо важливо при спостереженні пацієнта зважкими, фульмінантними формами Enterovirus-інфекції. На 2-3-й день післязараження вірус визначається в крові (мала віремія), на 3-6-й день післязараження вірус також потрапляє в кров після накопичення та розмноження вірусу(велика віремія) - збігається з появою клінічних симптомів. Дослідження у МЛ«ДІЛА» дозволяє виявити групи Ентеровірусу A, В, С, D.

Показання для призначення

 • симптоми менінгіту (головний біль, ригідність потиличних м'язів, нудота, лихоманка);
 • прояви герпетичної ангіни (везикульозних (у вигляді бульбашок) висип на мигдалинах і піднебінні, підвищення температури до 39-40 С, головного болю, нудоти, блювоти, болісного збільшення шийних лімфовузлів);
 • ознаки вірусної пухирчатки порожнини рота і кінцівок у дітей (везикульозних висипань на слизовій порожнини рота, шкірі кистей і стоп, лихоманки, кашлю);
 • симптоми міоперикардиту (порушення ритму серця, загрудинного болю, задишка, лихоманка, головний біль, периферичні набряки);
 • прояви поліомієліту (парез або параліч м'язів, порушення ковтання, головний біль, нудота, біль в животі та ін.).
 • захворювання кишківника невизначеного генезу. 

Маркер

Маркер наявності збудника інфекції роду Enterovirus у досліджуваному БМ.

Клінічна значущість

Основні клінічні прояви

Характеристика

Герпангіна

Спричинюють її ентеровіруси Коксакі А (серотипи 2, 3, 4, 6, 7, 10) та Коксакі В. Характерні зміни в ротоглотці: на тлі гіперемірованої слизової оболонки на передніх дужках, язичку, піднебінних мигдалинах з'являються папули, що швидко перетворюються у везикули. Через 1-2 дні везикули розриваються й на їхньому місці утворюються поверхневі ерозії з вузькою облямівкою гіперемії. Окремі ерозії можуть зливатися з утворенням великих виразкових дефектів

Серозний менінгіт

Спричинюють ентеровіруси Коксакі А (серотипи 2, 4, 7, 9), Коксакі В (серотипи 1-5), ECHO (серотипи 4, 6, 9, 11, 16, 30). Починається гостро з гарячки, інтоксикації. Характерний головний біль, блювання. Менінгеальний синдром виражений помірно, часто дисоціативно, не в повному обсязі. Іноді є дисоціація між наявністю менінгеального синдрому й змінами в спинномозковій рідині.

Епідемічна міалгія

Спричинюють ентеровіруси Коксакі В (серотипи 1-5), Коксакі А-9 та, ймовірно) ECHO (серотипи 1, 6, 9). При цій формі на тлі гарячки й загальної інтоксикації з'являються напади сильного болю у м'язах грудей, живота, кінцівок, що обумовлено розвитком гострого міозиту. Напади болю тривають від декількох хвилин до декількох годин, багаторазово повторюються протягом доби. При ураженні м'язів грудної клітки дихання поверхневе, супроводжується задишкою, тахікардією

Полірадикулоневрит з синдромом Гийєна-Барре

Спричинюють ентеровіруси Коксакі А (серотипи 4, 7, 10, 14), Коксакі В (серотипи 1-6), ECHO (серотипи 2, 4, 6, 7, 9, 11, 16), ентеровірус D68. На тлі помірного інтоксікаціонного синдрому з'являються периферичні (мляві) парези або паралічірізноманітної локалізації. Парези та паралічі проходять відносно швидко (на відміну від поліомієліту, при якому зворотного розвитку немає) з відновленням рухових функцій. Іноді перебігають тяжко. Є смертельні випадки при розвитку паралічу дихальних м'язів. Клінічні прояви полірадикулоневриту часто супроводжуються симптомами енцефаліту і серозного менінгіту.

Ентеровірусний перикардит, міокардит

Спричинюють ентеровіруси Коксакі В (серотипи 2-5), ECHO (серотипи 1, 6, 8, 9, 19). Виявляються характерними ознаками відповідних захворювань: постійний біль в області серця помірної інтенсивності, глухість серцевих тонів і функціональний систолічний шум на верхівці, розширення меж серця (зокрема, розширення області абсолютної серцевої тупості), загальна слабкість, тахікардія, субфебрильна або фебрильна гарячка, тенденція до артеріальної гіпотензії

Енцефаломіокардит новонароджених

Спричинюють ентеровіруси Коксакі В (серотипи 2-5). Найбільш тяжка форма ентеровірусної інфекції. Виявляється у новонароджених і немовлят першого півроку життя.

Ентеровірусна гарячка з екзантемою

Спричинюють ентеровіруси ECHO (серотипи 4, 5, 9, 12, 16, 18), рідше — Коксакі (А-9, А-16, В-3). Притаманною є гарячка тривалістю до 7-ми днів, поява на 2-3 день хвороби рясного дрібноплямистого або плямисто-папульозного висипу. Одним з варіантів ентеровірусної екзантеми є хвороба «рука-нога-рот»  який перебігає з появою висипу на шкірі долонь, стоп, а також з утворенням афт (маленьких виразок) на слизовій оболонці ротоглотки. При цьому висип на долонях і підошвах має вигляд невеликих везикул, що заповнені серозним вмістом і оточені невеликим вінчиком гіперемії, діаметром 1-5 мм


Склад показників:

Ентеровіруси, РНК методом REAL TIME ПЛР

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
не виявлено

                                  

Правила підготовки пацієнта

кал

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 14 дiб Припинити прийом антибактеріальних та противірусних препаратів.Особливості забору:Кал збирається після довільної дефекації на чисту поверхню, в якості якої може бути використаний чистий новий лист з поліетилену або паперу, і поміщається в стерильний контейнер, з герметичною кришкою придбаний завчасно в аптеці або у відділеннях мережі МЛ "ДІЛА".Примітки:Рекомендовано: зберігання та доставка зразку у відділення протягом 2 год при +2...+25°С. Ознайомтесь з особливостями правил підготовки в закладці "ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ" на сторінці "ПАЦІЄНТАМ" , в інструкції до дослідження або зверніться до відділення ДІЛА.

інструкція_калу_плр.pdf

спинномозкова рідина (ліквор )

Примітки:Правила підготовки визначає лікар.

інший тип матеріалу

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Припинити прийом будь-яких препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

кал

Біоматеріал для дослідження: кал (ПЛР-дослідження). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер для збору кала. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год. Коментар: Увага! Для ПЛР-досліджень калу потрібен окремий контейнер.

спинномозкова рідина (ліквор )

Біоматеріал для дослідження: Ліквор (спинномозкова рідина). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф без транспортного середовища, 0,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/ЕДТА/гель ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з ЕДТА з розподільним гелем, 5,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

Інтерференція:

 • Чутливість дослідження максимальна при взятті крові на початку заражен 
 • Застосування противірусних препаратів (рибавірину та плеконарілу) може призводити до хибнонегативних результатів. Важливі зауваження: використання противірусного імуноглобуліну не впливає на результат дослідження .Наявність у зразку кала крові, жовчі, надлишку неорганічних солей може призводити до помилково негативного результату. Прийом антимікробних препаратів впливає на достовірність результату.

Інтерпретація:

 • Позитивний результат: Enterovirus-асоційована інфекція; транзиторна Enterovirus-вірусемія у пацієнта без імунологічних відхилень.

 • Негативний результат: відсутність Enterovirus-асоційованої інфекції; неправильне взяття біоматеріалу на дослідження.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому