гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Аномальні вагінальні виділення під час війни

21.04.2022
Фото - Аномальні вагінальні виділення під час війни

 

Вимушена міграція, укриття, бойові дії... Як не сумно, тепер це не про жителів далекої країни в новинах, а про більшість населення України. Переохолодження, стрес, тривала відсутність доступу до гігієнічних заходів – все це підвищує ризик розладів репродуктивного здоров’я у жінок.

Аномальні вагінальні виділення – одна з найчастіших скарг, з якою зараз звертаються до лікаря жінки в Україні. Це при тому, що далеко не всі жінки зі згаданою проблемою звертаються за лікарською допомогою – хтось не може, а хтось не вважає це пріоритетним. В сьогоднішніх умовах велика частка консультацій є дистанційною, а значить без огляду і часто без обстеження за стандартами. В багатьох випадках це і самолікування, або його відсутність. Про причини аномальних вагінальних виділень, методи діагностики та можливі наслідки цієї проблеми – розповідає є науковий консультант медичної лабораторії ДІЛА, к.мед.н., гінеколог Інституту Педіатрії, акушерства та гінекології Тетяна Миколаївна Тутченко.

Аномальні вагінальні виділення можуть бути проявом різних за розповсюдженістю і тяжкістю інфекційних станів. Рідше вони є проявом неінфекційних процесів. Найбільш поширеними причинами вагінальних виділень є:

  • дріжджова інфекція;
  • бактеріальний вагіноз;
  • аеробний вагініт;
  • трихомоніаз.

Чому знання причини принципове і які наслідки різних чинників аномальних вагінальних виділень?

За своїм походженням, природою, наслідками й принципами лікування ці причини сильно відрізняються. Так, дріжджовий кольпіт є інфекційним процесом, але передається статевим шляхом. Бактеріальний вагіноз і аеробний вагініт є наслідком порушення співвідношення нормальної вагінальної флори. Тобто при цих станах через зниження кількості домінантної флори (лактобактерії) надмірно розмножуються інші мікроорганізми, що призводить до підвищення кислотності середовища і неприємних симптомів. Дисбіози не передаються статевим шляхом, але збільшують ризик отримання інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) та запалення внутрішніх статевих органів. І нарешті, трихомоніаз є статевою інфекцією, що важко піддається лікуванню і призводить до серйозних ускладнень (передчасні пологи, гнійні захворювання органів малого тазу, підвищення ризику інфікування статевими інфекціями, включаючи ВІЛ). Цікаво, що жінки в більшості випадків розцінюють будь-які аномальні вагінальні виділення як молочницю, тобто дріжджову інфекцію і тому часто вдаються до самолікування. Дослідження показало, що в більш ніж половині випадків така самодіагностика молочниці є хибною, і відповідно призводить до неправильного лікування і швидкого повернення симптомів і навіть ускладнень надалі. Вище зазначені захворювання, локалізація яких обмежується слизовою піхви часто поєднуються з ІПСШ, що вражають клітини каналу шийки матки, маткових труб, яєчників, тазової очеревини. Симптоми інфекційних процесів жіночих статевих органів є доволі неспецифічними. Тому поставити діагноз лише за симптомами зі стовідсотковою впевненістю не може навіть досвідчений лікар. Отже, лабораторна діагностика причин аномальних вагінальних виділень є важливою, попри будь-які складні обставини.

Навіть якщо за об’єктивних причин пацієнтці було проведене симптоматичне лікування, при її переміщенні в безпечний регіон варто провести лабораторне обстеження, яке включає оцінку стану вагінального епітелію і флори, а також наявність ІПСШ. З рекомендаціями Центрів контролю за захворюваністю (CDC) 2021 всім жінкам з бактеріальним вагінозом має бути проведене обстеження на ІПСШ. Також обов’язковому обстеженню на всі ІПСШ підлягають жінки з трихомоніазом через високий ризик коінфекції. Оскільки жінка може не згадати про проблему аномальних вагінальних виділень в недавньому минулому і не звернутись до гінеколога, лікарю будь-якої спеціальності варто ставити прицільні питання з цього приводу.

Чи доступна зараз лабораторна діагностика причин аномальних вагінальних виділень?

Оптимальним і доступним діагностичним комплексом для діагностики причин аномальних вагінальних виділень є:

Перегляд лікувально-діагностичних підходів у воєнний час має бути раціональним, допускаючи напівзаходи лише в критичних умовах. При цьому має домінувати прагнення до оптимальних стандартів обстеження та лікування мирного часу. Творімо мирне майбутнє спільними діями.

Джерела:

  1. K. A. Workowski et al., Sexually Transmitted Infections Treatment Guidelines, 2021, vol. 70, no. 4. 2021
  2. J. Sherrard, J. Wilson, G. Donders, W. Mendling, and J. S. Jensen, “2018 European (IUSTI/WHO) International Union against sexually transmitted infections (IUSTI) World Health Organisation (WHO) guideline on the management of vaginal discharge,” Int. J. STD AIDS, vol. 29, no. 13, pp. 1258–1272, Nov. 2018
  3. Бурка, О., Шумицький, А., Семенюк, Л., Колток, О., Добош, В., & Ісламова, Г. (2021). Практичні підходи до обстеження жінок з аномальними вагінальними виділеннями: огляд 

 

 
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому