гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Кортизол (у слині) вільний

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану надниркових залоз

Загальна характеристика

Слина містить вільний, стабільний кортизол, рівень якого не залежить від вмісту кортизол-зв'язуючого глобуліну, тому що з кровотоку пасивна дифузія ліпофільних молекул стероїдів відбувається через бар'єри ліпофільних шарів капілярів і епітеліальних клітин слинних залоз швидше, ніж гідрофільних молекул пептидів. Односпрямованість зміни концентрації кортизолу в крові і в слині як при нормальному циркадному ритмі секреції (пік в 7-9 годин ранку, мінімальний рівень опівночі), так і при його порушенні (гіпокортицизм, ендогенний гіперкортицизм) дозволяє використовувати дане дослідження як скринінг на гіперкортицизм (двічі досліджується кортизол в слині в 23-24.00 у різні дні) та моніторинг гормонзамісної терапії гідрокортизоном при гіпокортицизмі (до прийому препарату per os, через 2, 4 и 6 годин після після або вранці, піковий рівень після прийому та рівні зниження перед подальшими прийомами гідрокортизону). Переваги методики визначення вільного кортизолу в слині (на відміну від досліджень вільного кортизолу в добовій сечі, АКТГ і кортизолу в крові) - біоматеріал стабільний (при кімнатній температурі зберігається до 7 діб), забір біоматеріалу безболісний, неінвазивний, не витратний за часом, не потрібні: участь середнього медперсоналу, госпіталізація, фармакологічний вплив. 

Для всіх лабораторних методів діагностики ендогенного гіперкортицизму - вплив на результат наступних факторів: 1.ятрогенний гіперкортицизм (використання глюкокортикостероїдів в будь-якій лікарській формі; 2. стани, при яких інтерпретація результатів утруднена або неможлива: вагітність; гострі інфекційні захворювання; виражене загострення хронічних захворювань; важкі соматичні захворювання (ниркова і печінкова недостатність), термінальні стани, гострі періоди інсульту та інфаркту; злоякісні новоутворення; важкі психічні розлади; зловживання алкоголем; ненормований сон (добовий графік роботи, часта і / або різка зміна часових поясів), можливо - вибір часу збору слини повинен відповідати середині сну. 

 

Показання для призначення

1. Ендогенний гіперкортицизм (обумовлений як підвищеною секрецією АКТГ пухлиною гіпофіза, АКТГ-продукуючою карциноїдної пухлиною будь-якої локалізації, так і первинною патологією наднирників). Скринінг в наступних групах:
- Пацієнти з нехарактерними для їхнього віку проявами (наприклад, остеопороз, артеріальна гіпертензія в молодому віці);
- Пацієнти з клінічними проявами гіперкортицизму;
- Діти з відставанням у рості і збільшенням ваги (! патогномоничність поєднання симптомів);
2. Гіпокортицизм - моніторинг гормонзамісної терапії таблетованими формами гідрокортизону. (! Діагностичний тест першого ряду для первинної надниркової недостатності-рівень кортизолу в сироватці (знижений) і АКТГ у плазмі крові (підвищений).

Маркер

Маркер порушень регулюючої функції гіпофіза і глюкокортикоїд-синтезуючої функції надниркових залоз.

Клінічна значущість

1. Скринінг на гіперкортицизм
2. Моніторинг гормонозамісної терапії гідрокортизоном при гіпокортицизмі

Склад показників:

Кортизол (у слині) вільний

Метод: Твердофазний імуноферментний аналіз
Діапазон вимірювань: 0.15 - 3000
Одиниця виміру: Нанограм на мілілітр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
Час доби:  Межі:
0-4    <1.44
4-6    0.44-3.88
6-8    0.58-6.54
8-10   <6.65
10-12  <2.5
12-14  0.06-1.66
14-16  0.21-1.57
16-18  <1.66
18-20  <1.71
20-22  <0.99
22-24  <1.41

Правила підготовки пацієнта

слина (кортизол)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 1 добу Не вживати алкоголь. Не вживати солодку (препарати та рослину) За 60 хвилин не палити. виключити фізичні навантаження та стреси. Не вживати тютюн (не жувати). За 30 хвилин Не вживати їжу та напої. Виключити чистку зубів щіткою або ниткою. Видалити помаду, бальзам для губ. Виключити обстеження при загостренні захворювань порожнини рота. Погодити з лікарем прийом глюкокортикоїдів, естрогенів, опіатів, пероральних контрацептивів.Важливо:Біоматеріал приймається тільки в спеціальному контейнері. Увага! – використовуйте контейнер тільки Sarstedt Cortisol-Salivette з кришкою синього кольору. Контейнери Sarstedt Salivette мають кришку іншого кольору, призначені для інших досліджень, в роботу не приймаються. Дотримуйтесь правил збору слини – не втрачайте внутрішній контейнер, після просочування тампону слиною, поверніть тампон у внутрішній контейнер не торкаючись його руками (малюнок в інструкції) та помістіть внутрішній контейнер у зовнішній. Без внутрішнього контейнеру біоматеріал не приймається.Примітки:у вкладенні.

instr_kortizol_u_slyni.pdf

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

слина (кортизол)

Біоматеріал для дослідження: Слина (Кортизол). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Контейнер Sarstedt Cortisol-Salivette (з синьою кришкою). Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 48 год. Коментар: вказати час збору слини.

Інтерференція:

 • Використання глюкокортикоїдів як перорально, так і ректально, інгаляційно, ін'єкційно, місцево - у тому числі у вигляді шкірних кремів, трав'яних ліків, "тоніків" з відбілюючими агентами, внутрішньосуглобових та невральних ін'єкцій, а також - застосування

Інтерпретація:

 • Скринінг на гіперкортицизм- нічний кортизол у слині (два вимірювання 23.00-24.00 в різні дні)
  1. Результати в нормі, при цьому:
  а) клінічно високий ступінь ймовірності синдрому - показано виконання ще одного методу (визначення рівня вільного кортизолу в добовій сечі; мала проба з дексаметазоном (визначення рівня кортизолу в крові вранці, після прийому 1 мг дексаметазону напередодні в 23:00), довгий тест з дексаметазоном (2 мг на день протягом 48 год).
  б) клінічно малий ступінь ймовірності синдрому - подальша діагностика не показана, пропонується повторне обстеження через 6 місяців при прогресуванні симптомів.
  2. Один аномальний результат - показано виконання ще одного методу (визначення рівня вільного кортизолу в добовій сечі; мала проба з дексаметазоном (визначення рівня кортизолу в крові вранці після прийому 1 мг дексаметазону напередодні в 23:00), довгий тест з дексаметазоном (2 мг на день протягом 48 год).
 • Моніторинг гормонзамісної терапії гідрокортизоном при гіпокортицизмі (до прийому препарату per os, через 2, 4 и 6г після або вранці, піковий рівень після прийому та рівні зниження перед подальшими прийомами гідрокортизону) дозволяє індивідуально корегува
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому