гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Туберкульоз, Mycobacterium tuberculosis, ДНК методом ПЛР - якісн.

Повернутися

Діагностичний напрямок

Інфекційне ураження організму

Загальна характеристика

.Туберкульоз — інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Джерелом інфекції є хвора на активний туберкульоз людина, яка виділяє мікобактерії в навколишнє середовище під час розмови, кашлю, сміху, чиханні. Передається повітряно- крапельним шляхом. У більшості випадків туберкульоз вражає легені, але може уразити будь-який орган, окрім волосся та нігтів.  Хвороба часто протікає в прихованій формі, що ускладнює своєчасну діагностику і сприяє подальшому поширенню. Метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) дозволяє виявити геномний матеріал збудника в обстежуваному біологічному матеріалі. Вибір біоматеріалу, що підлягає тестуванню необхідно робити у відповідності з клінічними даними. Найчастіше це мокротиння, але пошук збудника може проводитися і в сечі, лікворі, зразках тканин  та інших біологічних матеріалах. Для виявлення туберкульозу у дітей до 10 років ВООЗ рекомендує, як один із методів діагностики, обстеження зразків калу у яких може бути виявлена  Mycobacterium tuberculosis. Вказана рекомендація обґрунтована тим, що діти , молодшого віку не завжди можуть відкашляти мокротиння, щоб зібрати достатній  зразок для аналізу, а частіше його проковтують, і воно проходить через ШКТ.
Тест-система виявляє не лише ДНК Mycobacterium tuberculosis, а також і, ,нетуберкульозні мікобактерії (НТМБ, non - tuberculosis), які можуть викликати мікобактеріози.  Диференціація нетуберкульозних мікобактерій  цією тест-системою не проводиться .

Показання для призначення

• Кашель, що триває більше 2-х тижнів
• Лихоманка, що характеризується щоденним підвищенням та зниженням температури тіла
• Нічна пітливість
• Схуднення, слабкість, зниження апетиту
• ВІЛ-інфекція
• Гіперчутливість або анергія в результаті туберкулінової проби
• Позитивний квантифероновий тест
• Запальні процеси дихальних шляхів, що не піддаються стандартній терапії
• Контакт з бактеріально підтвердженим випадком легеневого ТБ та/або ТБ органів дихання
• Захворювання, що призводять до пригнічення імунітету (цукровий діабет, злоякісні новоутворення, імуносупресивна терапія та терапія інгібітором ФНП-α);

Маркер

Маркер наявності збудника Mycobacterium tuberculosis у досліджуваному біоматеріалі.

Клінічна значущість

Дозволяє диференціювати обмежені і дисеміновані форми туберкульозу, особливо у дітей навіть при негативних результатах мікробіологічних досліджень.

Склад показників:

ДНК Mycobacterium tuberculosis методом REAL TIME ПЛР - якісн.

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі
Діапазон вимірювань: не застосовується

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
не виявлено

                                  

ДНК Nontuberculosis mycobacteria методом REAL TIME ПЛР - якісн.

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі
Діапазон вимірювань: не застосовується

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
не виявлено

                                  

Правила підготовки пацієнта

харкотиння

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Припинити прийом місцевих антибактеріальних препаратів (якщо це дозволяє стан пацієнта).Примітки:Збір мокротиння - вранці натщесерце. Перед відкашлюванням почистити зуби і прополоскати рот кип'яченою водою. Бажано досліджувати біоматеріал з першої ранкової порції.

зішкріб із ротоглотки

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Припинити прийом местных антисептических или антибактериальных препаратов За 2 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду.

кал

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 14 дiб Припинити прийом антимікробних та противірусних препаратів.Особливості забору:Кал збирається після довільної дефекації на чисту поверхню, в якості якої може бути використаний чистий новий лист з поліетилену або паперу, і поміщається в стерильний контейнер, з герметичною кришкою придбаний завчасно в аптеці або у відділеннях мережі МЛ "ДІЛА".Примітки:Рекомендовано: зберігання та доставка зразку у відділення протягом 2 год при +2...+25°С. Ознайомтесь з особливостями правил підготовки, збирання та доставки калу в закладці "ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ" на сторінці "ПАЦІЄНТАМ" , в інструкції до дослідження або зверніться до відділення ДІЛА.

інструкція_калу_плр.pdf

сеча

Важливо:Здавати до лікування або через 21 день після закінчення антибактеріальної, антимікотичної терапії (якщо інше не визначено лікарем).Примітки:Для дослідження відбирають першу порцію ранкової сечі в кількості 15-25 мл. Рекомендовано використовувати стерильний контейнер 60 мл, Vacuette 9,5 мл без консерванту: з контейнера із сечею відібрати необхідний об'єм у вакуумну пробірку Vacuette без консерванту за допомогою спеціального тримача для перенесення сечі, який входить в комплект. Допускається дослідження першої порції сечі, отриманої через 3 і більше годин після попереднього сечовипускання. Для жінок: не слід проводити збір сечі під час менструації. Послугу «Взяття біологічного матеріалу», що передбачає вакуумні контейнери VACUETTE, для збереження властивостей біоматеріалу та дотримання стандарту виконання дослідження можна заздалегідь придбати у відділеннях ДІЛА або її потрібно буде оплатити під час реєстрації замовлення.

спинномозкова рідина (ліквор )

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду.Примітки:Правила підготовки визначає лікар. %1

зразок тканини

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду.Примітки:Правила підготовки визначає лікар. %1

кров менструальна

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду.Примітки:Правила підготовки визначає лікар. %1

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

харкотиння

Біоматеріал для дослідження: Харкотиння. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 2,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

зішкріб із ротоглотки

Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із ротоглотки. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.

кал

Біоматеріал для дослідження: кал (ПЛР-дослідження). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер для збору кала. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 хв. Коментар: Увага! Для ПЛР-досліджень калу потрібен окремий контейнер..

сеча

Біоматеріал для дослідження: Сеча ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

спинномозкова рідина (ліквор )

Біоматеріал для дослідження: Ліквор (спинномозкова рідина). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф без транспортного середовища, 0,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

Інтерференція:

 • Не виявлена.
 • Не виявлена.

Інтерпретація:

 • Позитивний результат – в біологічному матеріалі виявлена ДНК Mycobacterium tuberculosis або нетуберкульозних мікобактерій (НТМБ, non - tuberculosis)
 • Негативний результат – в біологічному матеріалі ДНК Mycobacterium tuberculosis не виявлена.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому