Загальна характеристика
Волосатоклітинний лейкоз (ВКЛ) — особливий варіант лімфопроліферативного захворювання із залученням кісткового мозку і селезінки, морфологічним субстратом якого служать так звані ворсинчасті В-лімфоцити — клітини зі своєрідним фестончатим краєм цитоплазми у вигляді відростків. ВКЛ становить близько 2% усіх лейкозів дорослих і 8% — інших лімфопроліферативних захворювань. Цей вид лейкозу найчастіше відмічають серед чоловіків середньої вікової групи. Перебіг хвороби варіює від доброякісного, з повільним наростанням проявів захворювання протягом багатьох років, до швидкого прогресування з появою симптомної цитопенії, що призводить до смерті хворих у першу чергу від інфекційних, а також геморагічних і анемічних ускладнень. Середня тривалість життя хворих на ВКЛ без адекватного лікування становить приблизно 5 років.
За допомогою цитоморфологічних методів в кістковому мозку та/або периферичній крові визначають не менш 10% характерних лейкемічних мононуклеарів, що є базовим діагностичним критерієм захворювання. В периферичній крові патологічні клітини знаходять не менш як 90% випадків. Для верифікації діагнозу ВКЛ обов’язковим є визначення імунофенотипу пухлинних лімфоцитів. Крім того, виявлення певних імунофенотипових ознак дозволяє використовувати таргетні препарати, які демонструють високу ефективність у хворих з ВКЛ. Імунофенотипування - це аналітичний процес встановлення типу і ступеню експресії клітинами окремих маркерів, т.з. CD - «кластерів диференціювання» (мембранних і внутрішньоклітинних), характерних для певної лінії кровотворення. Проточна цитофлюориметрія – метод імунофенотипування клітинних суспензій. Підхід до імунофенотипування пухлинних клітин заснований на використанні стандартизованого покрокового алгоритму консорціума EuroFlow ™ з використанням 10-12 кольорових панелей антитіл, що дозволяє ідентифікувати і повністю охарактеризувати клонально розширені популяції патологічних клітин та зробити висновки про відповідність отриманого фенотипу для ВКЛ згідно класифікації ВОЗ.
Правила підготовки пацієнта
аспірат кісткового мозку
Правила доставки біоматеріалів
аспірат кісткового мозку
Біоматеріал для дослідження: Аспірат кісткового мозку. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Система з ЕДТА без розподільного геля, 2,0 мл та цитологічні препарати (скельця) 3-10 шт. ПреА обробка перед транспортуванням: пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 10 градусів, 24 год. Коментар: обов'язкова наявність спецнаправлення.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження