Загальна характеристика
Дифтерія - гостра інфекційна хвороба, що викликається токсигенними коринебактеріями дифтерії (Corynebacterium diphtheriae) - бацила Леффлера.
Шлях передачі- повітряно-крапельний.
Характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок рото-і носоглотки), а також явищами загальної інтоксикації та ураженням внутрішніх органів.
Джерелом інфекції є хворий на дифтерію або тимчасовий носій токсигенних штамів коринебактерій.
Інкубаційний період короткий - зазвичай 2-4 дні.
Клінічні форми дифтерії ротоглотки вкрай різноманітні і залежать від характеру і поширення фибринозної плівки, ступеня набряку слизової оболонки ротоглотки і підшкірної клітковини шиї, вираженості інтоксикації.
Антитіла до збудника дифтерії (C. diphtheriae) - це специфічні антитоксичні білки-імуноглобуліни, які виробляються імунною системою у відповідь на інфікування збудником дифтерії або вакцинацію дифтерійним анатоксином. У відповідь на інфікування збудником дифтерії або на вакцинацію дифтерійним анатоксином імунною системою на 1-3-й день захворювання в крові виробляються антитоксичні антитіла, високий титр яких зберігається протягом декількох тижнів.
Показання для призначення
1. Підтвердження діагнозу при клінічному підозрі на дифтерію у осіб з характерним комплексом симптомів (Залежить від форми - в основному:. Набряклі мигдалики, почервонілі, регіонарний лімфаденіт. Плівки на мигдаликах мають вигляд окремих острівців перлинного забарвлення і розташовані на випуклій поверхні запалених мигдаликів. Поверхня мигдаликів покрита щільними білими плівками.) і характерним епіданамнезом (контакт з хворим, у якого діагностовано захворювання).
2. В якості диференційної діагностики (поряд з іншими дослідженнями) при захворюваннях, що протікають з подібними симптомами, таких як ангіни різної етіології, паратонзіллярний абсцес, інфекційний мононуклеоз, гострий ларинготрахеїт, епіглоттіт.
3. Оцінка напруженості протидифтерійного імунітету при визначенні доцільності ревакцинації і контролі за її ефективністю.
Маркер
Серологічний маркер імунної пам'яті до інфекції Corynebacterium diphtheriae.
Клінічна значущість
1. Для підтвердження діагнозу «дифтерія».
2. Для диференційної діагностики захворювань, що протікають з подібними симптомами, таких як ангіни різного походження, паратонзіллярний абсцес, інфекційний мононуклеоз, гострий ларинготрахеїт, епіглоттіт.
3. Для оцінки напруженості протидифтерійного імунітету при визначенні доцільності ревакцинації і контролі за її ефективністю.
Тип біоматеріалу та способи взяття:
Тип БМ | ||||
---|---|---|---|---|
венозна кров |
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження