0 800 606 777
0 800 752 180 всеукраїнські номери
(044) 531 94 89 для міста Київ
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Захисти себе від раку: онкопрофілактика і онкоскринінг

17.02.2017

Статистика невблаганна. За рівнем захворюваності та смертності онкологічна патологія в усьому світі сьогодні поступається лише серцево-судинним захворюванням. За темпами поширення раку Україна посідає друге місце в Європі: щодня на рак занедужують 450 осіб, виживають з них - менше половини. Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну п'яту жінку.

Жінки переважно хворіють на рак молочної залози, у чоловіків одне з перших місць посідає рак простати. І у чоловіків, і у жінок досить часто виявляється рак товстої кишки.

Чому дуже важливою є рання діагностика раку?

Рак - захворювання з несприятливим прогнозом. При відсутності своєчасного лікування злоякісні пухлини швидко прогресують і призводять до смерті пацієнта. Практично всі локалізовані форми пухлин, що не виходять за межі органу (на ранніх стадіях), повністю виліковні при використанні наявних у сучасної медицини методів. При новоутвореннях, що вийшли за межі органу, але не мають метастазів у інші органи, виліковується тільки частина пацієнтів. Більшість же поширених форм раку є невиліковними, а терапія проводиться лише з метою подовження життя. Тому раннє виявлення і своєчасне лікування злоякісних новоутворень є навіть більш ефективним шляхом до зниження смертності від онкопатології, ніж розробка нових і дорогих методів лікування.

Що собою являє онкоскринінг?

Злоякісні новоутворення не завжди вдається виявити вчасно, оскільки на ранніх стадіях характерні симптоми зазвичай відсутні, пацієнт не відчуває змін у своєму самопочутті і не звертається до лікарів на огляд і обстеження. Для поліпшення діагностики ранніх форм раку було запропоновано проводити профілактичне обстеження пацієнтів навіть при відсутності у них будь-яких симптомів, так званий «скринінг» (від англ. screening - «відбір, сортування»).

Онкологічний скринінг - це масове обстеження населення з метою виявлення осіб із злоякісними захворюваннями або високим ризиком їх розвитку при відсутності клінічних симптомів.

Таким чином, першочерговим завданням онкоскринінгу є виявлення захворювання на ранній стадії, коли скарги ще відсутні. Це дозволяє своєчасно розпочати лікування і досягти повного вилікування. Тому онкологічний скринінг належить до одного з найбільш ефективних методів профілактики ракових захворювань.

Наскільки ефективно проведення скринінгів?

Існує велика кількість різних методів профілактичного обстеження для раннього виявлення онкопатології. Однак, не всі вони мають високу ефективність. Наприклад, регулярне виконання звичайної рентгенографії легенів не призводить до зниження смертності від раку легенів, а пальпація молочних залоз не знижує смертність від раку молочної залози. Ефективність скринінгу доведена для трьох злоякісних новоутворень: раку шийки матки, раку молочної залози і раку товстого кишечника, а також існує позитивний досвід при скринінгу раку передміхурової залози.

Як вибрати скринінгову програму для обстеження?

На підставі національних рекомендацій і орієнтуючись на методи, які є «золотим стандартом» онко check-up в усьому світі, експерти медичної лабораторії ДІЛА розробили кілька скринінгових програм з урахуванням особливостей структури і рівня захворюваності для різних онкозахворювань серед жінок і чоловіків України.

Широкі можливості лабораторної бази дозволяють запропонувати пацієнтам сучасний рівень діагностики найбільш типових онкологічних захворювань на ранній стадії.

Програма 129 "Захисти себе від раку шийки матки" пропонує комплексне обстеження, що включає найбільш інформативні дослідження при раку шийки матки:

 • Пап-тест методом рідинної цитології (технологія SurePath BD)
 • Комплексне генотипування ДНК ВПЛ у напівкількісному форматі методом REAL TIME.

Програма дозволяє виявити патологічні зміни епітелію шийки матки на ранній стадії, які у поєднанні з ВПЛ-інфекцією в подальшому стають основою для розвитку онкопатології.

Кому рекомендовано проходження скринінгу?

Всім жінкам старше 39 років рекомендується щорічно проходити обстеження шийки матки.

Програма 118 "ОНКО - ні" для жінок включає наступні дослідження:

 • Онкомаркер молочної залози СА 15-3
 • Раковоембріональний антиген (СЕА)
 • Ранній онкомаркер яєчників HE-4
 • Онкомаркер яєчників СА-125.

Кому рекомендовано проходження скринінгу?

Рекомендовано всім жінкам щорічно. Ризик розвитку раку яєчників, молочної залози зростає у жінок після 40 років, з обтяженим сімейним анамнезом (в родині є/були родички з цими онкозахворюваннями).

Якщо Ви виявили збільшення пахвових лімфатичних вузлів, ущільнення в грудях, зміни на шкірі або виділення з соска, то, незалежно від віку і давності останнього обстеження, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря і пройти скринінг. За даними Інституту раку США, 98% жінок видужують при виявленні раку молочних залоз на ранній стадії.

Програма 104 "ОНКО - ні" для чоловіків:

 • Індекс вільного ПСА (ПСА вільн/ПСА заг) х100%)
 • Раковоембріональний антиген (СЕА).

Кому рекомендовано проходження скринінгу?

Всі чоловіки після 45 років, особливо ті, хто відноситься до групи ризику (якщо є близькі родичі з раком передміхурової залози і/або родички, хворі на рак молочної залози) повинні регулярно (як мінімум 2 рази на рік) проходити скринінг передміхурової залози.

Програма 122 "Захисти себе від генітального раку (для жінок і чоловіків)"

Дослідження полягає у проведенні комплексного генотипування ДНК ВПЛ (вірусу папіломи людини) в напівкількісному форматі методом REAL TIME.

Чоловіки і жінки з тривалим носінням ВПЛ складають групу ризику з розвитку раку: у чоловіків - статевого члена, у жінок - шийки матки.
Кому рекомендовано проходження скринінгу?
Рекомендується проходити дослідження всім особам, які ведуть активне статеве життя, мінімум 1 раз на рік.

Профілактика

Точно сказати про причини розвитку раку неможливо навіть при сучасному рівні розвитку медичної науки. Виняток становить лише рак шийки матки, причиною якого є вірус папіломи людини. Основними факторами ризику вважаються:

 • генетична схильність;
 • паління (достовірно підвищує ризик розвитку раку легенів);
 • певна дієта (часте вживання жирної їжі і червоного м'яса пов'язане з небезпекою розвитку раку товстого кишечника).

Таким чином, первинна профілактика ракових захворювань полягає в усуненні причин виникнення захворювання. Це все те, що входить в поняття «здорового способу життя»:

 • відмова від паління;
 • боротьба з надмірною вагою;
 • дієта з щоденним вживанням рослинної їжі, молочних продуктів, обмеженням споживання червоного м'яса.

Вторинна профілактика - це методи раннього виявлення онкологічних захворювань, до яких відноситься, в першу чергу, онкологічний скринінг.

Будьте уважні до свого здоров'я!

0
Дослідження і ціни
Наші Відділення
Отримати результат