Заповнюйте анкету-направлення для обстеження на COVID-19 онлайн - заощаджуйте 10 хвилин на обслуговування у відділенні.

×
(098) 594 00 22 (095) 594 00 22 (093) 594 00 22
0 800 217 887 (044) 364 49 91
0 800 752 180
Виділена лінія COVID-19
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Вхід в кабінет

Визначення нейтралізуючих сумарних антитіл до коронавірусу

26.02.2021
Фото - Визначення нейтралізуючих сумарних антитіл до коронавірусу

Днями в Україні стартувала вакцинувальна компанія проти COVID-19. Суть будь-якої вакцинації полягає у виробленні до інфекції захисного рівня антитіл, які б запобігали зараженню або послаблювали негативні наслідки хвороби. Дізнатися чи має людина достатній рівень захисту від коронавірусу внаслідок введення вакцини (або після перенесення хвороби) можна шляхом визначення імуноглобулінів (антитіл), які вказують на наявність або відсутність імунної реакції організму.

Антитіла, або імуноглобуліни ― це специфічні білки, які виробляються у відповідь на вторгнення чужорідного агенту (вірусів або бактерій та ін.). Окрім класів М та G, вони бувають ще двох видів:

  • зв’язуючі - приєднуються до молекул вірусу і подають сигнал лімфоцитам про інфекцію, після чого Т-лімфоцити поглинають та знищують інфіковані клітини;
  • нейтралізуючі - блокують білок, який вірус використовує, щоб проникати всередину клітин і таким чином попереджають зараження. Саме ці антитіла і представляють собою інтерес при оцінці імунної відповіді внаслідок введення вакцини.
     

При захворюванні на коронавірус антитіла виробляються до нуклеокапсидного (N) і до спайкового (S) білка коронавирусу. Саме виявлення антитіл до шипоподібного або спайкового (S) білка дозволяє судити про наявність імунної відповіді, яка формується після вакцинації або внаслідок перенесеного захворювання.

Як дослідити рівень нейтралізуючих антитіл в ДІЛА?

Лабораторія ДІЛА пропонує дослідження для визначення імунної відповіді організму на коронавірусну інфекцію, яку викликає SARS-COV-2:

Коронавірус (SARS-CoV-2), COVID-19, антитіла сумарні нейтралізуючі IgM/IgG, напівкількіснийісніепітоп білок S1 (спайковий). Завдяки цьому дослідженню можна оцінити імунну відповідь після вакцинації або внаслідок перенесеної хвороби, оскільки воно спрямоване на пошук антитіл до RBD-ділянки S1 SARS-COV-2, які вважаються нейтралізуючими. За даними попередніх досліджень вони виконують захисну функцію та здатні попереджувати інфікування SARS-CoV-2.

Пройти обстеження на наявність нейтралізуючих антитіл можна в будь-якому відділенні ДІЛА згідно стандартного графіку взяття біоматеріалу.

Як проводиться дослідження?

Напівкількісне визначення нейтралізуючих антитіл обох класів проводиться з використанням надсучасного обладнання ADVIA Centaur® XP. Це високочутливий повністю автоматизований тест, який проводиться методом імунохемілюмінесцентного аналізу і дозволяє одночасно виявляти сумарні антитіла (IgM + IgG), що збільшує чутливість тестування, оскільки порядок появи антитіл IgM та IgG індивідуальний.

Переваги тест-системи, яка використовується в ДІЛА:

  • Висока чутливість, яка при дослідженні після 14-го дня з моменту отримання позитивного ПЛР тесту сягає 100%, а після 7-го - 97,5%.
  • Висока специфічність (99,81%), що дозволяє уникнути хибно негативних результатів.
     

На чому засноване дослідження нейтралізуючих антитіл?

Кожен клас імуноглобулінів (антитіл) з'являється в крові і його можна виявити за допомогою лабораторної діагностики у певний період часу, і так само зникають або знижуються нижче межі визначення приладом. Проводячи тест тільки на один імуноглобулін, діагностичний відрізок буде коротшим і менш інформативним, на відміну від дослідження, коли одночасно визначаються кілька класів імуноглобулінів (антитіл).

Для кожної інфекції і для кожного пацієнта є дуже індивідуальними формування антитіл і час продукування або збільшення концентрації антитіл, що розглядається як перехід від серонегативної до серопозитивної реакції, або як клінічно значиме збільшення заданого рівня антитіл, що демонструє імуногенність вакцини (сероконверсія). За даними наукових публікацій[i] середній час сероконверсії для антитіл класу M і G при коронавірусній хворобі, викликаній вірусом SARS-CoV-2 оцінюється по-різному і відрізняється не так значно. Присутність в крові пацієнта одночасно високої кількості антитіл обох класів M і G є клінічною нормою.

Завдяки дослідженню на сумарні нейтралізуючі антитіла вдається перекрити можливі періоди сероконверсії для IgM та IgG, терміни яких індивідуальні для кожної людини, а тому важко прогнозовані. Це значно зменшує ризики отримання хибно негативного результату.


Ряд досліджень показує, що у більшості людей, які перенесли інфекцію SARS-CoV-2, також виробляються антитіла, специфічні для цього вірусу. Однак їхній рівень, нейтралізуюча активність та тривалість захисних властивостей залежить від форми й важкості перебігу захворювання та індивідуальних особливостей організму.

Напівкількісний метод дозволяє відстежувати напруженість імунної відповіді в динаміці як після вакцинації, так і після перенесеного захворювання.

Точність та достовірність результатів у ДІЛА гарантоване завдяки впровадженню системи менеджменту якістю та відповідності усіх процесів у лабораторії міжнародним вимогам. Це підтверджується атестатом акредитації на відповідність вимог ДСТУ EN ISO 15189:2015 (EN ISO 15189:2012, IDT) «Медичні лабораторії. Вимоги до якості та компетентності» що має лабораторія, є запорукою високої якості процесів у компанії та точності досліджень. ДІЛА є єдиною приватною лабораторією, яка має акредитацію як всіх своїх досліджень, в тому числі по COVID-19, так і своїх відділень.

Для проведення досліджень використовуються лише перевірені реагенти та обладнання, які мають сертифікати відповідності, видані офіційним органом при МОЗ України з обов’язковою їх валідацією (перевіркою) в умовах лабораторії.


[i] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32374370 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3230604

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому