Діагностичний напрямок
Оцінка стану імунної системи
Загальна характеристика
Ізогемаглютиніни є природніми антитілами переважно класу IgM до полісахаридних еритроцитарних антигенів А та В. В нормі у людей виробляються природні антитіла до відсутніх у них антигенів A або В в залежності від групи крові: при групі крові A (II) виробляються анти-В-антитіла (бета ізогемаглютиніни), у людей з групою крові В(III) - анти-A (альфа ізогемаглютиніни), люди з групою крові 0 (I) мають і анти-A, і анти-В-антитіла. Лише в осіб з групою крові AВ (IV) немає цих антитіл.
Оскільки ізогемаглютиніни є природніми анти-полісахаридними антитілами, то їх визначення може використовуватись в комплексній оцінці здатності організму до продукції антитіл – кінцевого результату активації специфічної імунної відповіді.
Увага! Під час оформлення обов'язково вноситься інформація «Група крові + резус фактор пацієнта». У разі відсутності інформації (паперовий носій) - до замовлення додається дослідження "Група крові + резус фактор (виявлення методом аглютинації в гелі)"
Показання для призначення
1. Рецидивні важкі бактеріальні інфекції (пневмонія, флегмона, абсцес внутрішніх органів, менінгіт, сепсис)
2. Рецидивні інфекції дихальних шляхів (отити, бронхіти, пневмонії).
3. Комплексне обстеження при підозрі на загальний варіабельний імунодефіцит.
4. Комплексне обстеження у пацієнтів із лабораторним дефіцитом одного або декількох субкласів IgG.
Маркер
Маркер оцінки здатності організму до продукції специфічних антитіл до полісахаридних антигенів.
Клінічна значущість
Визначення ізогемаглютинінів – скринінговий метод оцінки антитілоутворення, який входить до міжнародних алгоритмів діагностики первинних імунодефіцитів, показаний всім пацієнтам з підозрою на порушення антитілоутворення разом із визначенням загальних сироваткових імуноглобулінів. є одним з діагностичних маркерів загального варіабельного імунодефіциту.
Склад показників:
Ізогемаглютиніни α, β (природні антитіла за системою ABО)
Референтні значення:
Норми для різних груп крові: Група крові О (І): альфа-ізогемаглютиніни (анти-А антитіла) 1:16 - 1:256 бета-ізогемаглютиніни (анти-В антитіла) 1:8 - 1:128 Група крові А(ІІ): альфа-ізогемаглютиніни (анти-А антитіла) - не визначаються бета-ізогемаглютиніни (анти-В антитіла) 1:8 - 1:128 Група крові В (ІІІ): альфа-ізогемаглютиніни (анти-А антитіла) 1:16 - 1:256 бета-ізогемаглютиніни (анти-В антитіла) - не визначаються Група крові АВ (ІV): альфа-ізогемаглютиніни (анти-А антитіла) і бета-ізогемаглютиніни (анти-В антитіла) - не визначаються
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Цільна кров/ЕДТА (ІмГем). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Система з ЕДТА без розподільного геля, 4,0 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год. Коментар: вказати групу крові та резус фактор, у випадку, якщо пацієнт не знає свою групову приналежність - замовити дослідження "Визначення групи крові + резус фактор".
Інтерференція:
У дітей перших 6 місяців життя в сироватці звичайно присутні материнські антитіла до еритроцитарних антигенів, що належать до класу IgG, що може вплинути на результат.
Інтерпретація:
Для інтерпретації показників необхідна інформація про групу крові.
В залежності від груп крові ізогемаглютиніни зазвичай виявляються:
Група крові О (І)
у віці 6-18 місяців альфа 1:8 - 1:256, бета 1:4 - 1:128
у віці старше 18 місяців альфа 1:16 - 1:256, бета 1:8 - 1:128Група крові А (ІІ)
у віці 6-18 місяців альфа – не визначаються, бета 1:4 - 1:128
у віці старше 18 місяців альфа – не визначаються, бета 1:8 - 1:128Група крові В (ІІІ)
у віці 6-18 місяців альфа 1:8 - 1:256, бета – не визначаються
у віці старше 18 місяців альфа 1:16 - 1:256, бета – не визначаютьсяГрупа крові АВ (ІV)
ізогемаглютиніни альфа і бета – не визначаютьсяЗниження рівня ізогемаглютинінів або їх відсутність може свідчити про порушення продукції антитіл (виключення – група крові АВ).