Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
SARS-CoV-2 – РНК-вірус родини Coronaviridae, роду бета-коронавірусів 2В (Beta-CoV) що викликає коронавірусну хворобу COVID-19. Клінічні прояви захворювання можуть варіювати від легкої та середньої форми (лихоманка, кашель, втома, втрата нюху, задишка) до критичного стану організму (гострий респіраторний дистрес-синдром,септичні стани, ураження сердця та судин).
Особливу небезпеку коронавіруси представляють для людей з ослабленою імунною системою, осіб старше 60 років, людей які страждають на гіпертонію, діабет, ожиріння, мають хронічні захворювання дихальної, СС системи. Джерелом інфекціі є хвора людина, в тому числі що знаходиться в інкубаційному періоді. Інкубаційний період в средньому- від 2 до 14 днів. Найбільш заразна людина за кілька днів до появи симптомів і в перші 5-7 днів захворювання.
Визначити COVID-19 можуть тільки спеціальні лабораторні дослідження.
Дослідження на нуклеїнові кислоти - кращий, регламентований МОЗ України, метод діагностики інфекції COVID-19. МЛ ДІЛА при дослідженні на COVID-19 застосовує тест-систему для молекулярної діагностики, яка призначена для якісного виявлення РНК, специфічної для коронавируса 2019 nCoV з детекцією таргетних генів N, E, RdRP, в клінічних зразках з організму пацієнта (мазок носоглотки і ротоглотки ). Процедура виявлення проводиться методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) в реальному часі (RT), з подальшою детекцією амплікона за допомогою флуоресцентної мітки.
В організмі інфікованої людини специфічні антитіла (IgM, IgG) проти віруса з’являються на 7-11-й дні від моменту контакту організму з вірусом. Anti-SARS-CoV-2 IgM антитіла можуть бути виявлені починаючи з 4 дня від перших симптомів хвороби. У пацієнтів з COVID-19 протягом першого тижня появи симптомів специфічні антитіла виявляються менш ніж у 40% пацієнтів. Рівні цих антитіл швидко збільшуються і до кінця другого тижня клінічних проявів виявляються практично у всіх.
Виявлення антитіл – до методів визначення сироваткових антитіл відносяться імунохроматографія з використанням колоїдного золота, твердофазний імуноферментний аналіз, іммунохемілюмінесценція та ін. Позитивний результат аналізу на антігенспеціфічний сироватковий титр класу IgM - або якщо титр специфічних антитіл класу IgG в фазі одужання в 4 рази вище в порівнянні з гострою фазою - можна використовувати в якості діагностичних критеріїв у пацієнтів з підозрою на COVID-19 і негативним результатом виявлення нуклеїнових кислот.
Показання для призначення
• При наявності симптомів захворювання COVID-19.
• Для диференціальної діагностики захворювань, схожих з перебігом коронавірусної інфекції COVID-19.
• При наявності контактів з людьми, у яких лабораторно підтверджено
COVID-19.
• При плануванні госпіталізації та/або операції.
• Групам ризику.
• Для визначення безсимптомного перебігу коронавірусної інфекції.
• Декретованим контингентам населення.
Маркер
Діагностичний маркер інфікування (COVID-19)
Серологічний маркер імунної пам'яті до SARS-CoV-2
Клінічна значущість
- Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, РНК методом RT-ПЛР-якісний
- Коронавірус (SARS-CoV-2), COVID-19, антитіла IgМ до S-білка, напівкількісний
До складу комплексу входять:
Правила підготовки пацієнта
мазок назоорофарингіальний
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
мазок назоорофарингіальний
Біоматеріал для дослідження: мазок для COVID. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 5 дн.
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.